Mutfak Tadilatı Nasıl Yapılmalı

Mutfağınızın şeklini değiştirirken birçok seçenek vardır. Mutfağınızın dekoru için ne yapmanız gerektiğine karar vermek oldukça zordur. Evinizin en önemli odalarından biri olduğuna göre doğru yapıldığından emin olmalısınız!

Planlama Anahtardır

Mevcut mutfağınızı incelemek için zaman ayırın. Her şeyin ölçümlerini alın. Mesela mutfağınıza açılan kapı ne kadar geniş yükseklik kaç metre gibi..? unutmayın, ki bunlar da oldukça önemlidir. Trafik düzenini dikkate alın. Çalışma alanınız en az 100 cm genişliğinde olmalıdır. Evinizde sık sık aynı anda çalışan birden fazla kişi varsa bu ölçü az bile gelecektir. Mutfağınızı doğru ergonomi ile tasarladığınızdan emin olun. Öngörülemeyen için planlar yapın. Mutfağınızın tüm detaylarını ihtiyaç duyacağınız çivi sayısının sonuna kadar planlayabilirsiniz, ancak beklenmeyen şeyler olmaya devam edecek.O yüzden fire payını ekleyerek hesap yapalım.

Kaynak

Yer Değişikliğinden Kaçının

Mutfağınızın şeklini değiştirmeye karar verirseniz, maliyetlerinizin fırlamaya başladığını göreceksiniz.Elektrik prizlerinin, sıhhi tesisat borularının yerini değiştirmek ve duvarları yıkmak mutfağınızın maliyetin arttıran en büyük unsurlardır. Bu aynı zamanda öngörülemeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Yapabiliyorsanız beyaz eşyaları , su armatürlerini ve duvarları aynı yerlerde tutun. Bu sizi yıkım ve yeniden yapılanma maliyetlerinden kurtaracaktır. 

Kaynak

Beyaz Eşyalar Konusunda Gerçekçi Olun

Mutfağınızı yeniden şekillendirmeyi planlarken almak çok kolaydır. Ancak, bu pahalı ve büyük cihazların yaşam tarzınıza veya yemek pişirme gereksinimlerinize tam olarak uygun olmayabilir. Önceliklerimiz bu noktada  yemek pişirmek ve depolamakla ilgili olmalıdır. Mutfak şekliniz, beyaz eşyalarınız ile ilgili olmamalı, mutfağınızın işlevselliği ve tasarımı ile ilgili olmalıdır. Çok sık yemek yapan olağanüstü bir aşçı değilseniz, paranızı bu büyük gösterişli beyaz eşyalara yatırmak doğru değildir. Bütçenizi mutfağınızda, yer döşemelerine ve dolaplar gibi evinize katma değer sağlayacak uzun vadeli özelliklere yoğunlaştırın.

Kaynak

Fazla Harcama

Mutfak şeklinizi planlamaya başlamak için oturduğunuzda, piyasaya bir göz atın ve düşük, orta veya yüksek son mutfak şeklinden hangisini almak isteyip istemediğinize karar verin. Hangisinin sizin ve durumunuz için en anlamlı olduğuna karar verin. Maliyetler oldukça pahalı olabilir. Kendinizi aşırı harcamadan uzak tutmanın bir yolu da mahalleni tanımaktan geçer.

Kaynak

Mutfağınıza ve Evinize Kimlik Krizi Vermekten Kaçının

Ne tür bir evin olduğunu ve içinde hangi mutfağın işe yarayacağını bilmelisin. 1980’lerin classic tarzı bir mutfağı şık ve çağdaş bir pişirme alanına dönüştürmeye çalışmayın. Her ev, ne kadar mütevazi olursa olsun, belirli bir mimari tarzda inşa edildi. Bu size birçok seviyede yardımcı olacaktır. Ayrıca başkalarının evine ait gibi görünen bir mutfağa son vermekten de kaçınacaksınız. Yine, bu dikkatli bir planlama size yardımcı olacak bir şeydir.

Kaynak

Mevcut Dolaplarınızı Çöpe Atmayın

Mevcut mutfak dolaplarınız kaliteli ahşaptan ve iyi çalışır durumda ise, çok şanslı bir ev sahibisiniz. Mevcut dolapların durumu, profesyonel mutfak tasarımcılarının ilk işlerinden biridir. Dolap gövdeleri , bir mutfak şeklinin en pahalı bileşenlerinden biridir. Kurtarılabilir durumdaysa, dolaplara basit  yüzey düzeltmesi yapmak çok kolaydır yeni kapaklar eklemek, ön ve yan yüzeyleri yeniden kaplamak veya yeniden boyamak en etkili çözümlerden bir kaçıdır.

Kaynak
Yazı oluşturuldu 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön